Suchość pochwy jest problemem ginekologicznym, który negatywnie odbija się na samopoczuciu fizycznym i psychicznym kobiet w różnym wieku. Jest to dolegliwość, która może wiązać się z niektórymi chorobami, ale do jej występowania może się też przyczyniać wiele innych czynników o różnorodnym podłożu. Brak właściwej wilgotności w pochwie wiąże się z szeregiem dokuczliwych objawów, w tym szczególnie z dyskomfortem w czasie stosunku płciowego. Jak walczyć z suchością pochwy, by ograniczyć tę przykrą dolegliwość? Sprawdzamy!
Czym jest suchość pochwy i dlaczego może stanowić problem?
Pochwa ma ściany zbudowane z nabłonka. Gruczoły odpowiadają za produkcję śluzu, który jest ważny dla utrzymania właściwego nawilżenia pochwy oraz zapewnienia wilgotnego środowiska w jej wnętrzu. Ma to znaczenie między innymi dla właściwej elastyczności pochwy, a także utrzymania warunków sprzyjających prawidłowej mikroflorze tego obszaru ciała. Dodatkowo śluz w pochwie odgrywa kluczową rolę w ochronie przed infekcjami i uszkodzeniami nabłonka. Zdarza się jednak, że nawilżenie pochwy jest u kobiety niedostateczne, a to znów może mieć związek z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.
Gdy pochwa nie jest właściwie nawilżona, kobieta w znacznie większym stopniu jest narażona na otarcia, ból oraz infekcje intymne. Dolegliwość rzutuje na jej samopoczucie fizyczne i nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne. Niestety wciąż wiele pacjentek uważa wspomnianą dolegliwość za wstydliwy problem, przez co nie rozmawia o nim ze swoim partnerem i nie szuka pomocy u lekarza. Jest to oczywiście błąd, gdyż w wielu przypadkach z suchością pochwy można z powodzeniem walczyć – już dostępny bez recepty krem na suchość pochwy może wiele zdziałać, a ustalone przez lekarza leczenie może u niektórych kobiet całkowicie wyeliminować tę dolegliwość.
Suchość pochwy – objawy, których nie da się przeoczyć
Problemu suchości pochwy zwykle nie da się przeoczyć, gdyż wiąże się z szeregiem dokuczliwych objawów. Kobieta odczuwa wówczas dyskomfort okolic intymnych. Często towarzyszy jej nieprzyjemne pieczenie lub świąd okolic intymnych, poza tym pojawiają się niejednokrotnie nieprzyjemne odczucia związane ze współżyciem.
Prawidłowe nawilżenie w pochwie jest niezwykle istotne w czasie kontaktów intymnych, ułatwiając penetrację i czerpanie z niej przyjemności. Gdy pochwa nie jest właściwie nawilżona, seks może wiązać się z bólem, a to znów uniemożliwia często osiągnięcie orgazmu oraz czerpanie satysfakcji z kontaktów intymnych. Jednocześnie zdarza się, że kobieta w obawie przed przykrymi doświadczeniami zaczyna unikać zbliżeń, a to znów prędzej czy później odbija się na jej kontaktach z partnerem.
Sam dyskomfort w czasie współżycia to jeszcze nie koniec. Penetracja bez właściwego nawilżenia może również prowadzić do otarć i mikrouszkodzeń wrażliwego nabłonka pochwy. Niewielkie ranki są natomiast nie tylko bolesne, ale mogą również stać się przyczyną krwawienia z pochwy. Jednocześnie stanowią otwarte wrota dla chorobotwórczych drobnoustrojów, stając się przyczyną różnego rodzaju infekcji intymnych.
Najczęstsze przyczyny suchości pochwy u kobiet
Suchość pochwy może być problemem związanym z wieloma różnorodnymi przyczynami, stąd najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku zaobserwowania jej niepokojących objawów będzie konsultacja z lekarzem. Najczęściej do suchości pochwy przyczyniają się zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie estrogeny odpowiadają w głównej mierze za utrzymanie wilgotnego środowiska pochwy. Często pacjentki sięgają po żel na suchość pochwy po menopauzie, gdy naturalnie zmienia się stężenie hormonów (w tym estrogenów) w organizmie. Przyczyn wspomnianego problemu może być jednak znacznie więcej. Do suchości pochwy może się przyczyniać między innymi:
- menstruacja,
- menopauza,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- stres,
- przemęczenie,
- antykoncepcja hormonalna,
- infekcje intymne,
- niektóre leki,
- alkohol i papierosy.
Jak walczyć z suchością pochwy?
Z suchością pochwy można, a nawet zdecydowanie należy walczyć. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych preparatów, które mogą pomóc zminimalizować problem lub go ograniczyć. Podstawą, jeśli chodzi o skuteczną walkę z problemem suchości pochwy, powinno być jednak ustalenie jego przyczyny.
Możliwych przyczyn suchości pochwy, jak podkreślono wcześniej, może być wiele, dlatego warto przede wszystkim zgłosić się z tym problemem do lekarza. Jeśli przykładowo za suchość pochwy odpowiada infekcja grzybicza czy bakteryjna, przede wszystkim należy zająć się jej wyleczeniem. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zaburzeń hormonalnych oraz niektórych chorób (np. cukrzyca) – w pierwszej kolejności zawsze leczymy chorobę podstawową, która mogła doprowadzić do wspomnianego zaburzenia.
Doraźnie można również stosować dostępne bez recepty preparaty poprawiające nawilżenie pochwy. Dobrym przykładem jest intymny żel na suchość pochwy o działaniu nawilżającym czy dopochwowe globulki nawilżające. W składzie wspomnianych preparatów zwykle można znaleźć kwas hialuronowy, który pozwala z wysoką skutecznością nawilżać pochwę. Do innych składników preparatów poprawiających wilgotność pochwy można zaliczyć np. kwas mlekowy i bakterie kwasu mlekowego, a także lipidy i glikogen.
W przypadku zaburzeń hormonalnych lekarz może również przepisać pacjentce tabletki antykoncepcyjne bądź hormonalną terapię zastępczą. Niektóre kobiety decydują się również na stosowanie preparatów bazujących na fitoestrogenach. Niekiedy pomocne okazują się też zabiegi medycyny estetycznej, które stymulują produkcję śluzu w pochwie.